Рівність
Режисер: Марек Новицький
Країна: Польща
Рiк виробництва: 1994
Тривалість: 15 хв
Тема:
  • Людська гідність
  • Громадянин/-ка і держава
Аудиторiя:
  • Активісти / громадські організації
  • Освітяни
  • Учні
  • Журналісти
  • Студенти
  • Працівники пенітенціарної служби України
Реформа:
Інклюзивна складова:

Рівності не було впродовж всієї історії, але ідея, що всі люди мають бути рівні перед законом, виникла задовго до буржуазних революцій, які скидали санкціоновану нерівність. Рівність – гасло кожної революції. Але після революції це гасло зраджують. Всі говорять про рівність, в першу чергу – політики. Що вони мають на увазі? Для комуністів рівність означала, що в усіх нас однакові шлунки, отож треба прагнути того, щоб дати однакові умови життя для всіх. Для соціаліста рівність – це рівні шанси, рівні стартові умови для всіх, хто вступає в життя. А коли про рівність говорить ліберал, він має на увазі щось зовсім інше: по-перше, закони мають бути однакові для всіх, по-друге, всі повинні мати рівні шанси перед законом. Для християн рівність – це впевненість, що всі ми діти одного Бога, ми різні, але рівні, адже Бог любить кожного. Тим часом досвід показує, що в природі немає рівності, то виходить, що очікування його – невиправдане? Фільм допомагає зрозуміти, що більшість людей в посткомуністичних суспільствах привчені до дуже формального розуміння рівності як відсутності дискримінації в законах. А в документах про права людини мається на увазі інша, дійсна рівність – рівність на практиці, відсутність дискримінації в житті суспільства. 

автори фільму
avatar
Марек Новицький

(1947-2003) Один з найвідоміших європейських експертів з прав людини. Новицький брав активну участь у діяльності польської демократичної опозиції з початку вісімдесятих, під час воєнного стану був заарештований і рік провів у військовому таборі. Польський Хельсінкский фонд входить до Міжнародної хельсінської федерації.

 

Борючись за людяність, він допомагав «утримувати місток між землею і небом». В грудні 1982 разом з групою інтелігентів-правозахисників Марек Новицький заснував у Польщі Гельсінський комітет. Ця підпільна організація, яка мала добре організовану мережу інформантів по всій країні, складала доповіді про правопорядок в ПНР і порушення міжнародних норм в області прав людини. Першу доповідь, названу «Польща в період воєнного стану», комітет склав у 1983 році. Текст був переданий на Захід, перекладений і поширений серед урядових делегацій конференції ОБСЄ. Завдяки документам комітету такі міжнародні організації, як ООН, ОБСЄ, МОП, були інформовані про становище в Польщі.

 

У 1989 р Гельсінський комітет почав діяти відкрито і створив Гельсінська фонд прав людини. Марек Новицький став його президентом.

 

З 1994 Марек Новицький обіймав посаду експерта з людського аспекту при ОБСЄ, в 1997-2000 рр. був експертом ООН з національних планів освіти в галузі прав і свобод людини. Він дуже багато зробив для правозахисного руху в країнах колишнього СРСР, де став символом мирної боротьби за гідність і права особистості. З його ініціативи була створена Школа прав людини Гельсінського фонду, де він став найулюбленішим викладачем. Він був автором низки публікацій і сценаріїв фільмів, присвячених історії та філософії прав людини, а також книги «Що таке права людини».

 

 

 

 

Перегляд фiльму он-лайн
Промо-матеріали фільму
download icon
Постер
download icon
Якщо ви бажаєте у своїй повсякденній практиці використовувати колекцію документальних фільмів Міжнародного кінофестивалю Docudays UA, запрошуємо долучитися до мережі постійно діючих кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA.
Створити кiноклуб
за підтримки