Межі прав: право на життя
Режисер: Марек Новицький
Країна: Польща
Рiк виробництва: 1997
Тривалість: 24 хв
Тема:
  • Право на життя
Аудиторiя:
  • Журналісти
  • Студенти
  • Учні
  • Освітяни
  • Активісти / громадські організації
Реформа:
Інклюзивна складова:

З якого моменту починаються біологічні процеси, які ми визначили б, як людське життя? З якого моменту держава має захищати людське життя і карати тих, хто це життя перервав? Що таке смертна кара? Громадська самооборона, чи помста злочинцю за страждання жертви? Як має виглядати захист державою тієї, чи іншої форми людського життя? Що означає термін «необхідна оборона» й чому в тоталітарних країнах влада не дозволяє громадянам мати зброю, а в демократичних – дозволяє?

 

Фільм допомагає краще зрозуміти філософію права на життя, обов’язки держави по захисту цього права, а також міжнародні документи, в яких це право закріплене законодавчо.

автори фільму
avatar
Марек Новицький

(1947-2003) Один з найвідоміших європейських експертів з прав людини. Новицький брав активну участь у діяльності польської демократичної опозиції з початку вісімдесятих, під час воєнного стану був заарештований і рік провів у військовому таборі. Польський Хельсінкский фонд входить до Міжнародної хельсінської федерації.

 

Борючись за людяність, він допомагав «утримувати місток між землею і небом». В грудні 1982 разом з групою інтелігентів-правозахисників Марек Новицький заснував у Польщі Гельсінський комітет. Ця підпільна організація, яка мала добре організовану мережу інформантів по всій країні, складала доповіді про правопорядок в ПНР і порушення міжнародних норм в області прав людини. Першу доповідь, названу «Польща в період воєнного стану», комітет склав у 1983 році. Текст був переданий на Захід, перекладений і поширений серед урядових делегацій конференції ОБСЄ. Завдяки документам комітету такі міжнародні організації, як ООН, ОБСЄ, МОП, були інформовані про становище в Польщі.

 

У 1989 р Гельсінський комітет почав діяти відкрито і створив Гельсінська фонд прав людини. Марек Новицький став його президентом.

 

З 1994 Марек Новицький обіймав посаду експерта з людського аспекту при ОБСЄ, в 1997-2000 рр. був експертом ООН з національних планів освіти в галузі прав і свобод людини. Він дуже багато зробив для правозахисного руху в країнах колишнього СРСР, де став символом мирної боротьби за гідність і права особистості. З його ініціативи була створена Школа прав людини Гельсінського фонду, де він став найулюбленішим викладачем. Він був автором низки публікацій і сценаріїв фільмів, присвячених історії та філософії прав людини, а також книги «Що таке права людини».

Перегляд фiльму он-лайн
Промо-матеріали фільму
download icon
Постер
download icon
Кадри з фільму
download icon
Якщо ви бажаєте у своїй повсякденній практиці використовувати колекцію документальних фільмів Міжнародного кінофестивалю Docudays UA, запрошуємо долучитися до мережі постійно діючих кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA.
Створити кiноклуб
за підтримки