Межі прав: право на інформацію
Режисер: Марек Новицький
Країна: Польща
Рiк виробництва: 1997
Тривалість: 22 хв
Аудиторiя:
  • Освітяни
  • Активісти / громадські організації
  • Учні
  • Студенти
  • Журналісти
  • Працівники пенітенціарної служби України
Реформа:
Інклюзивна складова:

Право на інформацію, а особливо на інформацію про діяльність влади – одне з основних прав людини. Виборці мають право на інформацію не лише про те, як депутати голосують, але й про те, як вони чинять і звідки отримують гроші. Такий принцип гласності поширюється також на суди. Яка роль присяжних, народних засідателів та ЗМІ? В яких випадках депутати, чиновники, працівники правоохоронних органів, судів можуть відмовити громадянину в наданні інформації? Чому кожен громадянин має право ознийомитися з інформацією про своє здоров'я та перспективи лікування? А також наскільки забруднене навколишнє середовище і яка вода тече з кранів у наших квартирах? Що таке державна таємниця? Що відбувається, якщо громадськість не контролює спецслужби? Що таке люстрація і чому вона необхідна?

 

Фільм дає уявлення про сучасне право на інформацію, закріплене в Європейській Конвенції прав людини.

автори фільму
avatar
Марек Новицький

(1947-2003) Один з найвідоміших європейських експертів з прав людини. Новицький брав активну участь у діяльності польської демократичної опозиції з початку вісімдесятих, під час воєнного стану був заарештований і рік провів у військовому таборі. Польський Хельсінкский фонд входить до Міжнародної хельсінської федерації.

 

Борючись за людяність, він допомагав «утримувати місток між землею і небом». В грудні 1982 разом з групою інтелігентів-правозахисників Марек Новицький заснував у Польщі Гельсінський комітет. Ця підпільна організація, яка мала добре організовану мережу інформантів по всій країні, складала доповіді про правопорядок в ПНР і порушення міжнародних норм в області прав людини. Першу доповідь, названу «Польща в період воєнного стану», комітет склав у 1983 році. Текст був переданий на Захід, перекладений і поширений серед урядових делегацій конференції ОБСЄ. Завдяки документам комітету такі міжнародні організації, як ООН, ОБСЄ, МОП, були інформовані про становище в Польщі.

 

У 1989 р Гельсінський комітет почав діяти відкрито і створив Гельсінська фонд прав людини. Марек Новицький став його президентом.

 

З 1994 Марек Новицький обіймав посаду експерта з людського аспекту при ОБСЄ, в 1997-2000 рр. був експертом ООН з національних планів освіти в галузі прав і свобод людини. Він дуже багато зробив для правозахисного руху в країнах колишнього СРСР, де став символом мирної боротьби за гідність і права особистості. З його ініціативи була створена Школа прав людини Гельсінського фонду, де він став найулюбленішим викладачем. Він був автором низки публікацій і сценаріїв фільмів, присвячених історії та філософії прав людини, а також книги «Що таке права людини».

 

 

Перегляд фiльму он-лайн
Промо-матеріали фільму
download icon
Постер
download icon
Якщо ви бажаєте у своїй повсякденній практиці використовувати колекцію документальних фільмів Міжнародного кінофестивалю Docudays UA, запрошуємо долучитися до мережі постійно діючих кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA.
Створити кiноклуб
за підтримки