Нам є чим пишатися. Попри усі виклики, 2024 рік став для нашої спільноти роком бурхливого розвитку. Мережа не просто збільшила свої масштаби, а й надихнула тисячі людей на важливі роздуми та зміни на краще. Ми обʼєднали 503 кіноклуби по всій Україні, з них 281 зареєструвалися і почали працювати лише цього року! Це означає, що зростає кількість людей, які за допомогою документального кіно усвідомлять, які права вони мають і чому їх важливо захищати. Радіємо, що наша ідея знаходить відгук у серцях людей, об'єднує і гуртує їх навколо цінностей прав людини, адже документальні фільми роблять правові питання більш доступними і зрозумілими.
Ми зростаємо разом
Цього року покази кіноклубів відвідали 31 692 глядачі й глядачки! Модератор(к)и провели для них 2 255 подій. За цими підсумковими цифрами – люди, які приходять подивитися, обговорити і поділитися своїми враженнями про фільми. Їм цікаво зустрічатися у кіноклубах, дискутувати, знаходити спільнодумців, гуртуватися і підтримувати одні одних, народжувати нові ідеї та ініціативи і втілювати їх разом. У багатьох кіноклубах документальне кіно стало каталізатором змін на краще у громадах і надихнуло людей на активні дії.
Адвокація, що змінює
В 2024-му році кіноклуби Мережі реалізували 15 адвокаційних кампаній, які спричинили системні зміни у громадах. Вони стосувалися важливих і чутливих тем: працевлаштування та психологічна допомога вимушеним переселенцям, психосоціальна підтримка дітей та соціокультурна адаптація неповнолітніх клієнтів пробації, медіаграмотність людей старшого віку та впровадження формату легкого читання, вирішення екологічних проблем у громадах та захист культурних памʼяток.
Важливо, що ця та інша діяльність кіноклубів не залишилось без відгуку – цього року публікаціями в медіа ми охопили 3,5 мільйони читачів! Це новий для нас рівень впливу і видимості нашої роботи.
Фільми, що змінюють світогляд
Цього року збільшилася і фільмотека Мережі. Нині вона нараховує 140 документальних фільмів про права людини, які не лише інформують глядачів/-ок, а й спонукають їх замислитися і діяти. Стрічки з нашої колекції охоплюють такі важливі теми, як людська гідність і права людини, волонтерство і громадський активізм, протидія збройній агресії, допомога біженцям та вимушеним переселенцям, свобода слова і боротьба з дезінформацією, екологічні кризи та воєнні злочини, вимушена і трудова міграція та інші. Кожен фільм – це можливість відкрити новий погляд на реальність, яка нас оточує.
Чого чекати від 2025-го?
Звісно, подальшого розвитку, адже така неймовірна спільнота активних і небайдужих людей спроможна спільно звернути гори і досягати найвищих вершин.
Наступного року ми посилено працюватимемо над втіленням інформаційної кампанії із захисту дітей від сексуального насильства в інтернеті. Ми плануємо надавати кіноклубам підтримку у впровадженні нових адвокаційних кампаній. Будемо розвивати кіноклубну активність при підрозділах пробації та установах виконання покарань. Розраховуємо охопити ще більше закладів освіти у Шкільному DOCU/ТИЖНІ й запровадити гуртки і факультативи документального кіно при школах. На нас чекає багато онлайн-навчання і таких важливих сьогодні офлайн-зустрічей на Школі та Конференції для модераторів/-ок. Обовʼязково буде і нова менторська програма. І це далеко не все, про що ми мріємо і що плануємо втілити разом з вами.
Команда Мережі DOCU/CLUB безмежно вдячна кожному і кожній модератору й модераторці за вашу важливу працю й невтомні зусилля, яких докладаєте, аби ваші громади, а відтак і вся наша країна, ставали кращими. Пишаємося, що нам випала честь працювати разом з вами.
Щиро бажаємо вам у Новому році сили вистояти і натхнення боротися, світла в душі і в оселях, безпеки для вас і ваших рідних та щасливого повернення додому наших захисників і захисниць. І нехай 2025 принесе таку омріяну і бажану для нас Перемогу!
Розвиток Мережі DOCU/CLUB фінансується Посольством Швеції в Україні, Національним фондом на підтримку демократії (NED) та Fondation de France. Думки, висновки чи рекомендації не обов’язково відбивають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за зміст публікації несуть виключно її автор(к)и.