В Україні запрацював Центр безпечного інтернету
11 лютого 2025 року відбулася онлайн-презентація Центру безпечного Інтернету, що був створений  ГО «Докудейз», ВГО «Магнолія» та ГО «Ла Страда-Україна». Захід був приурочений до Дня безпечного інтернету, що відзначається у понад 180 країнах світу щороку.
14 лютого 2025

Серед спікерів/-ок події були:

  • Анастасія Багаліка – директорка Правозахисного департаменту ГО «Докудейз»;

  • Олексій Сидоренко – керівник напряму протидії насильству над дітьми ВГО «Магнолія»;

  • Альона Кривуляк – директорка департаменту національних гарячих ліній та соціальної допомоги ГО «Ла Страда-Україна»;

  • Ярослава Дьо – головна спеціалістка управління розвитку цифрових навичок та цифровізації освіти Міністерства цифрової трансформації України;

  • Тетяна Білобров – головна оперуповноважена Департаменту кіберполіції.

Експерт(к)и наголосили на актуальних загрозах для дітей та молоді в цифровому середовищі, зокрема на ризиках кібербулінгу, секстингу, онлайн-вербуванні та сексуальному насильстві. Також надали практичні поради для батьківства й освітян щодо забезпечення безпеки дітей в онлайн-просторі.


Ярослава Дьо, головна спеціалістка управління розвитку цифрових навичок та цифровізації освіти Міністерства цифрової трансформації України, у своєму виступі зазначила, що за результатами дослідження рівня цифрової грамотності населення, проведеного Міністерством у грудні 2023 року, 81% опитаних мали неприємний досвід та проблеми, які були пов’язані із неправомірними діями в інтернеті серед підлітків та дітей.


«Ми поділяємо європейські цінності, які говорять про те, що кібергігієні треба навчати з дитинства, як і розвивати відповідну цифрову грамотність та формувати відповідальну поведінку дітей в мережі. Створення безпечного інтернету є великою важливою європейською місією, яку ми як країна-кандидат також поділяємо. Створення центру – це один із кроків євроінтеграції, оскільки в кожній країні Євросоюзу саме громадський сектор може здійснювати це без упередження, без жодного політичного тиску. Ми абсолютно поділяємо підхід європейських партнерів до питання безпеки в інтернеті. І хоча ми перебуваємо в статусі країни-кандидата, ми вже опановуємо цей механізм і реалізуємо його в Україні», – розповіла пані Ярослава.

 

 Онлайн-презентація Центру безпечного Інтернету


 «Центр безпечного Інтернету» працюватиме у трьох ключових напрямах:


 - Гаряча лінія INHOPE допомагатиме виявляти та блокувати матеріали сексуального насильства над дітьми.
- Національна гаряча лінія для дітей та молоді надаватиме психологічну та юридичну підтримку постраждалим від онлайн-насильства.
- Просвітницький центр покликаний сприяти підвищенню обізнаності дітей, батьків та освітян про загрози в інтернеті. Всеукраїнська інформаційна кампанія «Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей», яку реалізовують ГО «Докудейз» спільно із ВГО «Магнолія», є частиною роботи напрямку. 


Завдяки роботі порталу StopCrime аналітики ВГО «Магнолія» отримали та проаналізували 3224 повідомлення про злочини сексуального насильства над дітьми в інтернеті. У 1060 повідомленнях дійсно підтвердили ознаки злочину.


Олексій Сидоренко, керівник напряму протидії насильству над дітьми ВГО «Магнолія», поділився статистикою щодо отриманих матеріалів за рік роботи: «649 матеріалів хостилися в Україні, про що було офіційно повідомлено Департамент кіберполіції, і в подальшому Департамент кіберполіції розслідує факти злочину та блокує цей шкідливий контент. Ще 411 повідомлень, де були підтверджені ознаки злочину, хостилися в інших країнах світу, і відповідно наші аналітики перенаправляли ці повідомлення до інших членів асоціації INHOPE. Завдяки постійній роботі та збору цих матеріалів вдається розпочинати кримінальні провадження, звертатися до Європолу, Інтерполу, щоб виходити на слід злочинців і боротися з ними. Національна поліція України вже відкрила далеко не одне кримінальне провадження, проводить слідчі дії, щоб вийти на слід злочинців, які працюють в Україні. Нещодавно нам повідомили, що Європол зареєстрував провадження і починає розслідування проти злочинного угруповання, яке перебуває за межами України».

 

Кадр з фільму "У сітях"

 

Анастасія Багаліка, директорка Правозахисного департаменту ГО «Докудейз», підкреслила важливість просвітницької роботи: «Коли ми говоримо про безпеку дітей в інтернеті, варто пам’ятати, що ця тема охоплює широкий спектр проблем. Люди часто не готові говорити на цю тему, вона все ще лишається табуйованою у суспільстві. Ключовим інструментом інформаційної кампанії “Сексуальне насильство в інтернеті: як захистити дітей” є фільм “У сітях” чеських режисерів Барбори Халупової та Віта Клусака. Ця стрічка показує, з якими ризиками стикаються підлітки в інтернеті. У грудні ми додали її до фільмотеки Мережі кіноклубів DOCU/CLUB, а також на платформу DOCUSPACE для вільного перегляду до кінця березня. Коротка версія фільму містить поради для підлітків від головних героїнь стрічки».

 

Під час презентації Центру Альона Кривуляк поділилася статистикою звернень на національну гарячу лінію для дітей та молоді. За минулий рік психологи Ла Стради надали майже 170 тисяч  консультацій – майже 7 тисяч з них стосувалися дітей, які постраждали від насильства в інтернеті. 


«Коли ми говоримо безпосередньо про гарячі лінії підтримки для дітей, це не означає, що хтось десь не допрацював – чи то батьки, чи то, можливо, освітяни. Це більше про те, що в дитини існує вибір, куди вона може звернутися за допомогою і підтримкою», – наголосила Альона Кривуляк.

 

Повний запис онлайн-презентації дивиться на нашій фейсбук сторінці.


Запуск Центру безпечного Інтернету став важливим кроком у посиленні захисту дітей та молоді від онлайн-загроз. Реалізація цієї ініціативи свідчить, що суспільство готове діяти для забезпечення цифрової безпеки дітей.


Розвиток Мережі DOCU/CLUB фінансується Посольством Швеції в Україні та Fondation de France. 


Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам та упорядникам/упорядницям цієї публікації і не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори/авторки та упорядники/упорядниці.

Всi новини
Якщо ви бажаєте у своїй повсякденній практиці використовувати колекцію документальних фільмів Міжнародного кінофестивалю Docudays UA, запрошуємо долучитися до мережі постійно діючих кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA.
Створити кiноклуб
за підтримки