Три дні натхнення, досвіду і діалогу: конференція модераторів/-ок кіноклубів
11–13 червня в Києві під час 22 Міжнародного фестивалю Docudays UA  відбулася конференція “Документальні фільми як інструмент медіапросвіти з прав людини”.
20 червня 2025

Для участі у ній зібралися 48 модераторів/-ок кіноклубів з різних куточків України. Конференція стала простором підтримки, навчання і натхнення для тих, хто щодня використовує документальне кіно як інструмент діалогу, освіти й змін у своїх громадах.

 

Конференція розпочалася з  нагородження переможців Конкурсу історій впливу та успіху кіноклубів. Модератор(к)и поділилися зворушливими, сильними історіями, які свідчать, що заходи кіноклубів – це не просто перегляд фільмів, а й їхнє глибоке обговорення, що змінює мислення, поведінку, а іноді – й долі людей.


Програма 3-денної конференції була дуже насиченою. Учасники/-ці відвідали навчальні сесії, що розкривали  теми, важливі для роботи модераторів/-ок кіноклубів при центрах пробації й установах виконання покарань.

 

Учасники та учасниці конференції


Аліна Павлюк, адвокатка, координаторка роботи адвокатів Legal Advisory Group, провела лекцію на тему "Міжнародне гуманітарне право: що варто знати модератор(к)ам". У ній йшлося про те, як говорити з глядач(к)ами про війну, відповідальність і захист цивільного населення, а також про перспективи встановлення справедливості й покарання агресора. 


Олена Кочура, головна національна експертка з питань підтримки реформування пенітенціарної системи Проєкту ЄС “Право-Justice”, зосередилася на обговоренні проблеми повернення засуджених до законослухняного життя у громадах. Її сесія “Європейські підходи до ресоціалізації осіб, які опинилися у конфлікті із законом”, була сповнена практичних інструментів та порад із найефективнішого досвіду європейських колег. Під час сесії модератор(к)и активно включилися в обговорення ролі кіноклубів у підтримці людей, що повертаються до життя в громаді після відбування покарання.

Спрямованою на отримання практичних навичок була і навчальна сесія “Травмачутливий підхід у діяльності кіноклубів”, яку провела психологиня, психотерапевтка, членкиня Національної психологічної асоціації та Української спілки психотерапевтів Марʼяна Гевко. Сесію перервав сигнал повітряної тривоги, тож учасники/-ці змогли на практиці відпрацювати отримані поради та рекомендації, які допомагають краще розуміти потреби вразливих глядачів/-ок. А обговорення викликів роботи кіноклубів під час війни продовжилося в укритті.  

 

Учасники та учасниці конференції


Орієнтованою на здобуття практичних навичок із висвітлення і популяризації роботи кіноклубів був тренінг “Сила слова: ефективні комунікації для видимості роботи кіноклубів”, який провела комунікаційна команда Мережі DOCU/CLUB – Ольга Бабчук та Тетяна Гусар. Учасники й учасниці вчилися готувати дописи для соцмереж, робити фотографії та спілкуватися з медіа так, щоб бути цікавими для широкої аудиторії. 


Важливим для модераторів/-ок, які працюють у кіноклубах при  центрах пробації та колоніях, було знайомство з проєктом “Архів Війни”, яке провела менеджерка з партнерств проєкту Марина Костюк. Модератор(к)и дізналися, що робиться для фіксування свідчень про злочини, скоєні під час повномасштабного вторгнення росії в Україну, та як користуватися платформою проєкту “Архів Війни”. Ця інформація буде корисною, зокрема, і для їхньої роботи із засудженими за колабораційну діяльність. 

 

Учасники та учасниці конференції


Приємно відзначити, що у спільноті Мережі є багато модераторів/-ок, які вже напрацювали свій унікальний досвід і знайшли ефективні інструменти для вирішення певних проблем гладачів/-ок кіноклубів. Ліна Бабич, координаторка кіноклубів Мережі DOCU/CLUB при центрах пробації та установах виконання покарань, зібрала приклади позитивних практик роботи кіноклубів для обміну досвіду за принципом “рівний – рівному”. Ентузіазм і активність, з якою модератор(к)и кіноклубів включилися в обговорення цих практик, надихає і переконує у перспективності розвитку кіноклубного руху. Модератор(к)и у малих групах ділилися своїми ідеями і прикладами успішної роботи, під час спільних “мозкових штурмів” шукали шляхи подолання викликів. Це була неформальна, але глибока розмова між людьми, які добре знають, наскільки потужним може бути вплив документального кіно.

 

Аліна Березницька та Віра Карпінська


Звісно, конференція не могла відбутися без майстерні модерованого показу документального фільму. Віра Карпінська, модераторка кіноклубу Docudays UA при Львівській муніципальній бібліотеці, та Аліна Березницька, модераторка кіноклубу Docudays UA при філії ДУ “Центр пробації” в Херсонській області, провели для колег показ та обговорення документального фільму “Ближнє світло” режисера Нікколо Сальвато, під час якого поділилися досвідом обʼєднання зусиль центрів пробації та бібліотек для допомоги і ресоціалізації неповнолітніх правопорушників. 


Щорічна конференція модераторів/-ок – це не лише активне навчання, це ще й нові знайомства і нові ідеї, багато обіймів і підтримки одне одного, жарти і веселощі, натхнення та енергія, які усі учасники й учасниці забирають додому, щоб впроваджувати здобуті знання у своїй роботі. 

 


Ніна Хома


Ніна Хома, керівниця Мережі DOCU/CLUB, під час закриття конференції зазначила: «Кожна зустріч з нашими модераторами — це неймовірне джерело віри й натхнення. Ми бачимо, як багато тепла, сили й відданості ви вкладаєте у свою щоденну роботу. Кожен кіноклуб – це місце, де народжується діалог, де є шанс бути почутим. Ця конференція нагадує, що разом ми творимо середовище довіри, де через силу кіно люди знаходять підтримку, змінюють себе і навколишній світ. Радію, що ви з нами, і дякую за ваші відкриті серця. Це надихає нас рухатися далі».


Такі зустрічі вкотре переконують, що Мережа DOCU/CLUB — це не просто платформа для кінопоказів, а потужна спільнота небайдужих людей, які з кожним фільмом і кожним обговоренням змінюють на краще життя навколо.

Розвиток Мережі DOCU/CLUB фінансується Посольством Швеції в Україні, Національним фондом на підтримку демократії (NED) та Fondation de France. 

 

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам та упорядникам/упорядницям цієї публікації і не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори/авторки та упорядники/упорядниці.

Всi новини
Якщо ви бажаєте у своїй повсякденній практиці використовувати колекцію документальних фільмів Міжнародного кінофестивалю Docudays UA, запрошуємо долучитися до мережі постійно діючих кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA.
Створити кiноклуб
за підтримки