Олександра Матвійчук: «Зміни роблять не політики, а люди»
21 березня у київському культурному просторі «Модуль тимчасовості» (МОТ) відбувся показ та обговорення документального фільму «Євромайдан SOS» за участі героїні фільму, правозахисниці, лауреатки Нобелівської премії миру, співзасновниці ініціативи «Трибунал для Путіна» Олександри Матвійчук та режисера фільму Сергія Лисенка.
23 березня 2023

Ініціювали та провели цю подію Мережа кіноклубів з прав людини DOCU/CLUB та проєкт don`t Take Fake. Це другий спільний показ документальних фільмів із альманаху «Енциклопедія Майдану», організований у просторі МОТ. У лютому глядачі та глядачки вже мали змогу долучитися до показу та обговорення фільму «Євромайдан. Чорновий монтаж». 


Дев’ять документальних фільмів альманаху «Енциклопедія Майдану» були створені з ініціативи ГО «Докудейз» за підтримки Посольства Швеції в 2015 році, але вони не втратили своєї актуальності, їх показують у багатьох кіноклубах Мережі DOCU/CLUB, вони збирають чималі аудиторії, після їх перегляду зазвичай відбуваються активні дискусії про минуле, про сьогодення і майбутнє України. 


Показ та обговорення документального фільму «Євромайдан SOS»


Володимир Волощук, головний редактор DTF Magazine, розповів, що вибір фільму для перегляду та обговорення був невипадковим: «У нашому просторі представлені дві роботи, автором яких є відомий португальський художник Vhils. Це портрети Сергія Нігояна і Олександри Матвійчук. Для митця ці люди є уособленням сучасної України, яка бореться за свою свободу і за права людини. Ми не могли не запросити до нас у простір Олександру Матвійчук, яка стала потужним голосом України у світі. Олександра є співзасновницею ініціативи Євромайдан SOS.  Ми хотіли показати відвідувачам нашого простору однойменний документальний фільм, щоб спільно поговорити про людей і події, які змінили Україну і змінюють світ».


Фільм «Євромайдан SOS»  розповідає про ініціативу правозахисників та активістів, які об’єдналися 30 листопада 2013 року після побиття студентів на Євромайдані, щоб забезпечити юридичні послуги та захист у судах для учасників протесту. Зараз громадська організація, якій належить ця ініціатива, продовжує документування воєнних злочинів, займається міжнародною адвокацією щодо звільнення політичних в’язнів.  

 

 

Показ та обговорення документального фільму «Євромайдан SOS»


Режисер фільму Сергій Лисенко  зізнався, що кожен фільм із циклу про Євромайдан є для нього особливим і важливим: «Мені дуже хотілося зафіксувати на плівку учасників Євромайдану. Ера Януковича була ерою розчарування, а Майдан зробив видимими інших людей – з українським світоглядом, з прогресивним мисленням і бойовою позицією. Ці люди стали найбільшим відкриттям. Ми з моїм другом, режисером Романом Бондарчуком, вирішили розповісти історії про громадські ініціативи, які зародилися на Майдані. Євромайдан SOS був першим у нашому переліку. Цей короткометражний фільм став спробою доторкнутися до історії Олександри та інших прекрасних людей. Я радий, що він цікавий глядачам і сьогодні».


Показ фільму відбувся у форматі виїзного кіноклубу Мережі DOCU/CLUB. Його модерувала  Марія Цип'ящук, координаторка громадської приймальні УГСПЛ в м. Рівному, викладачка Національного університету «Острозька академія» та керівниця кіноклубу «Права людини крізь обʼєктив» Мережі DOCU/CLUB.


«Фільми цього циклу допомагають простежити цілісніть нашої новітньої історії і розуміння причинно-наслідкових  зв’язків, – сказала Марія Цип’ящук. – Євромайдан SOS є справжнім феноменом. Ця ініціатива зародилася спонтанно, у відповідь на тогочасні виклики, і активізувала свою діяльність після початку повномасштабної війни задля документування злочинів російської армії. Діяльність Олександри Матвійчук та її колег справила тектонічний вплив на розвиток нашого суспільства. Ми ще не можемо оцінити його масштаби, але вже можемо осмислювати трансформації, яких зазнає і наша країна, і міжнародна спільнота».

 

Показ та обговорення документального фільму «Євромайдан SOS»


Після перегляду фільму «Євромайдан SOS» глядачі та глядачки мали можливість поспілкуватися з героїнею фільму Олександрою Матвійчук як про події нашої новітньої історії, так і про сучасні виклики та завдання на майбутнє. 


«Революція Гідності визначила шлях розвитку країни на десятиліття. Ми стали не просто свідками ціннісного вибору українського народу, а й його активними творцями, – сказала Олександра Матвійчук. – Нашому поколінню випало жити у час історичних подій. Мені здається, що ми проходимо через них з гідністю. Але нам не вистачає часу на рефлексії, щоб не просто аналізувати те, що лишаємо позаду, але й ясніше бачити те, що чекає на нас попереду. Цей показ – приклад нашої співдії та співрефлексії. Важливо використовувати цей часовий проміжок, щоб утвердити сенси нашої боротьби і передати їх поколінням, які прийдуть за нами. Сьогодні ми говоримо про наші ціннісні якорі – і це дуже важливе завдання».


Після перегляду фільму під час спілкування з аудиторією, присутньою на заході, правозахисниця, лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук акцентувала на кількох важливих завданнях та викликах, які нам ще належить подолати: 

  • «У березні-квітні минулого року я почала запитувати себе, для кого ми документуємо злочини? Зараз у нашій спільній базі, яку ми ведемо з кількома десятками громадських організацій, зафіксовано більше 34 тисяч злочинів. Жахає, що це неповна картина. Навіть найкраща система у світі не може впоратися з таким обсягом воєнних злочинів. Я зрозуміла, що нам для цього доведеться змінювати міжнародну архітектуру, підхід світу до правосуддя за воєнні злочини. Але щоб змінити систему і розвернути її обличчям до кожної людини, яка постраждала, треба докласти багато зусиль і роботи».

  • «Зміни роблять не політики, зміни роблять люди. Зі збільшенням кількості таких людей ці зміни стають незворотніми. Після вторгнення це стало очевидним. Ніхто у світі не давав шансів нашим державним інституціям, але люди стали за цими інституціями – і з’ясувалося, що звичайні люди, які роблять незвичайні речі кожен на своєму місці, є сильнішими за другу армію світу. Ми вже увійшли в історію як народ, який сміливо бореться за свій вибір, хоча ми цей досвід і не вибирали». 

  • «Що є найбільшим ворогом прав людини у розвинених суспільствах? Це комфорт.  Люди готові віддати дуже багато своєї свободи в обмін на власний комфорт. Вони борються за створення захищеного простору навколо себе, а не за вирішення проблеми в цілому. Після повномасштабного вторгнення почалася переоцінка цінностей. Люди починають розуміти, що все має свою ціну. Хочеться вірити, що це переусвідомлення набере великих масштабів».

  • «Демократія - це зіткнення різних думок та ідей про те, як вирішувати гострі проблеми. Тому дискусії і гострий діалог - це нормально. Ненормально інше. Війна тільки на початку об’єднує людей, а потім роз’єднує їх ще більше. І все те, що під час війни «заміталося під килим», обов’язково підніметься на поверхню. Я дійсно боюся етапу фрагментації суспільства, коли з’являться різні групи з різним досвідом, різним баченням розвитку. У багатьох з нас цей досвід дуже травматичний. Цей етап нам доведеться пройти, і легко не буде. Тому зараз  треба практикувати людяність по відношенню один до одного, бути лагіднішими і берегти одне одного». 

Показ та обговорення документального фільму «Євромайдан SOS»

 

З роздумами Олександри Матвійчук перегукувався і виступ Посла Швеції в Україні Тобіаса Тиберґа, який також був присутній на заході: «Історія російсько-української війни від самого початку показує нам, що Росія веде війну не лише за території. В першу чергу, це конфлікт цінностей, конфлікт ідентичностей. Росія не може стерпіти існування незалежної демократичної України. Швеція довгий час є партнером України, ми  підтримуємо зміцнення її установ, верховенство права, розвиток демократії і українську культуру в особі Docudays UA. Ми вважаємо, що література, кінематограф та інші форми мистецтва – це важливе нагадування про те, чим є Україна. Дуже важливо, щоб українські митці продовжувати розповідати історію своєї країни. Це одна з головних передумов успішного майбутнього вашої країни». 

 


Показ та обговорення документального фільму «Євромайдан SOS»

 

Після перегляду та обговорення фільму «Євромайдан SOS» глядачі ділилися своїми враженнями. Глядач Сергій зазначив, що ця подія зачепила багатьох присутніх на особистому рівні: «І фільм, і цінності, про які йшлося сьогодні, резонують людям, які були учасниками Майдану. Це суто українська історія, яка нікого з нас не залишає нейтральними. Вражає контраст між глобальними завданнями для нашого суспільства, про які говорила Олександра, і тією невеличкою спільнотою, яка сьогодні тут зібралася. Ця зустріч змушує замислитися про те, скільки роботи нам ще належить зробити».


Глядачка Ірина додала: «Олександра окреслила широке коло питань. На багато з них ми ще не можемо дати однозначної відповіді. Мені відгукнулися роздуми учасників обговорення про те, наскільки важливо зберегти пам’ять про Майдан і донести правду до людей у світі. Як сказала Олександра у цьому фільмі, хто не знає своєї історії, матиме нещастя її повторити. Сподіваюся, що ми зможемо винести всі важливі уроки». 


Мережа DOCU/CLUB фінансується Посольством Швеції в Україні, Національним фондом на підтримку демократії (NED) та Fondation de France.

 

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам та упорядникам/упорядницям цієї публікації і не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори/авторки та упорядники/упорядниці.

Всі фото: Ніка Попова
Всi новини
Якщо ви бажаєте у своїй повсякденній практиці використовувати колекцію документальних фільмів Міжнародного кінофестивалю Docudays UA, запрошуємо долучитися до мережі постійно діючих кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA.
Створити кiноклуб
за підтримки