«Ми можемо ідентифікувати винних осіб»: чим досвід Bellingcat корисний для прокурорів

Про нові підходи у навчанні прокурорів: від кіноклубу Docudays UA до освоєння OSINT-технологій для розслідування воєнних злочинів в умовах сучасної війни.

 

Передрук з Лойер

20 вересня 2024

У 2020 році в Україні був створений Тренінговий центр прокурорів України. На його базі проводиться підвищення кваліфікації прокурорів та навчання прокурорів-стажистів.

 

З початку року при Тренінговому центрі працює кіноклуб документального кіно про права людини Docudays UA, що входить до Мережі DOCU/CLUB. Документальні фільми з усього світу тут використовують як дієвий інструмент для навчання прокурорів.

 

На сьогодні пріоритетним напрямком роботи прокуратури є розслідування воєнних злочинів. Офіс Генпрокурора спільно з провідними національними експертами із міжнародного гуманітарного права розробив методологічні посібники щодо стандартів розслідування воєнних злочинів для слідчих та прокурорів.

 

Команда експертів залучала до розробки стандартів та якісних алгоритмів розслідування воєнних злочинів практиків — слідчих, прокурорів, а також вивчала міжнародний досвід.

 

В умовах сучасної війни до встановлення підозрюваних у воєнних злочинах активно долучаються OSINT-розслідувачі, які використовують у своїй роботі відкриті джерела та соціальні мережі. Результати їхніх розслідувань можуть бути використані як доказ у суді. Це дає додаткові підстави сподіватися на притягнення винних у воєнних злочинах до відповідальності.

 

Освоєння методів і технологій OSINT є дуже важливим для всіх причетних до розслідувань. Це добре розуміють фахівці Тренінгового центру прокурорів України.

 

 

Цього місяця слухачі Центру отримали можливість поспілкуватися та перейняти досвід розслідувань незалежного міжнародного колективу дослідників, слідчих і журналістів Bellingcat.

 

Модератор кіноклубу Docudays UA, заступник директора Центру Олег Дука, запропонував прокурорам-стажистам переглянути фільм «Bellingcat: правда у світі постправди» нідерландського режисера Ганса Пула. До обговорення фільму долучилися засновник Bellingcat Еліот Гіґґінс та українська членкиня команди Ольга Любів.

 

Вони зазначили, що команда Bellingcat упродовж минулого року провела в Україні кілька розслідувань воєнних злочинів і обговорювала свої викриття з прокурорами різних ланок. Результати всіх розслідувань були підтверджені військовими експертами.

 

«Знайти інформацію про винних дуже складно, — сказав Еліот Гіґґінс. — Кількість і розмір звірств, які коїть росія проти України, перевершує всі сучасні війни й конфлікти. Перед нами постає виклик: притягнути до відповідальності тих, хто скоює ці злочини, використовуючи розвідку на основі відкритих джерел і напрацьовані нами технології».

 

Сьогодні й у міжнародних інституціях, і в українському правосудді відкривається все більше можливостей для застосування доказів із відкритих джерел. Але є важливий нюанс, який мають враховувати прокурори. Ольга Любів наголосила: «Дані OSINT (розвідка з відкритих джерел — ред.) не покликані бути самостійними доказами в будь-якій справі.

 

Вони є додатковими, допомагають закривати «темні плями», коли прокурори не мають доступу для отримання доказів із певних справ». За її словами, таких випадків було особливо багато на початку повномасштабного вторгнення, коли прокурори через обстріли не мали фізичної можливості потрапити на роботу і фіксувати руйнування.

 

Крім того, докази з відкритих джерел допоміжні в злочинах, які були скоєні на окупованих територіях, або там, де відбуваються активні бойові дії. «Ми маємо певну кількість звернень прокурорів, коли треба встановити командування ворога, відповідальне за певні злочини.

 

Ми допомагаємо знайти, який саме бойовий підрозділ був розташований у тому чи іншому місці, який із них був відповідальний за певний злочин. Перелік злочинів може бути різним — починаючи від артилерійських атак і закінчуючи катуванням або вбивством українських військовополонених», — розповіла Ольга Любів.

 

Українська експертка зазначила, що практика використання OSINT в Україні нарощується щороку: «Процес розвивається досить стрімко. Навіть за цей останній рік ми мали тісну співпрацю з українськими суддями, отримали від них рекомендації для прокурорів щодо особливостей оформлення доказів із відкритих джерел, яке дозволить використовувати їх у суді.

 

Розслідування із відкритих джерел можна проводити за допомогою певних механізмів і методології, яку ми для себе адаптували й успішно використовуємо. Ми поділилися цими напрацюваннями з прокуратурою, із суддями. Судді кажуть, що вони приймають докази, зібрані на основі нашої методології».

 

Кадр з фільму "Bellingcat: правда у світі постправди"

 

Еліот Гіґґінс зазначив, що посилена увага й довіра до OSINT — це світова тенденція. Міжнародний кримінальний суд та інші міжнародні інституції також використовують у багатьох випадках інформацію, отриману на основі відкритих джерел.


Це створює додаткові виклики для розслідувачів, найважливіший із яких полягає в ретельній перевірці висновків перед їхнім оприлюдненням.


Засновник Bellingcat порадив майбутнім прокурорам використовувати OSINT у їхній професійній діяльності, але при цьому памʼятати про ретельну перевірку даних і глибокий фактчекинг, а також приділяти посилену увагу системному захисту даних — зокрема, не використовувати під час розслідувань особистий компʼютер і ґаджети.


Заступник директора Тренінгового центру прокурорів України Олег Дука, підсумовуючи розмову, зазначив, що й експерти-викладачі, і прокурори-стажисти усвідомлюють важливість технології OSINT для їхньої професійної діяльності й запевнив, що вивчення досвіду й методів роботи Bellingcat стане важливою частиною навчання майбутніх прокурорів.

 

Розвиток Мережі DOCU/CLUB фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), Посольством Швеції в Україні, Національним фондом на підтримку демократії (NED) та Fondation de France. 

 

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам та упорядникам/упорядницям цієї публікації і не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори/авторки та упорядники/упорядниці.


 

 

 

 

 

 

 

Всi новини
Якщо ви бажаєте у своїй повсякденній практиці використовувати колекцію документальних фільмів Міжнародного кінофестивалю Docudays UA, запрошуємо долучитися до мережі постійно діючих кіноклубів медіа-просвіти з прав людини Docudays UA.
Створити кiноклуб
за підтримки